dewalt_dfm4540100
DEWALT DFM4540100 ST8 Strap Toggle hollow wall anchor (25 pcs)
14.20 tax incl.
On order: delivered from 13/07/2026
pack
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 13/07/2026
  • Delivery by DHL
DeWALT Power Month at Klium - Maximum Advantage!
This DeWALT tool is part of the DeWALT Power Month at Klium. That means you can stack your benefits.
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 30.05.2026 or while stocks last.
  • Register your purchase afterwards via dewalt.be or dewalt.nl.
Smart professionals combine their purchases and get the maximum out of this month!
Product description
  • ST8 Strap Toggle
Features
  • Patented hollow wall anchor for heavier loads
  • Easy installation through toggle system
  • Reusable in the same hole (remove the bolt without losing the anchor)
Key features according to our expert
  • Material (wall plug): Steel
  • Wall plug type: Cavity wall plug
  • With screw: No
  • With collar: No
  • type (screw head): Not applicable
  • Drilling diameter: 18 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 0075352967158
  • Supplier number: DEWALT DFM4540100
Material (wall plug)
Steel
Wall plug type
Cavity wall plug
With screw
No
With collar
No
Type (screw head)
Not applicable
Drilling diameter
18 mm
Box
YES
Pack quantity
25,0
Integrated belt hook
18,0 mm